.:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov .:: Državljansko Novinarstvo ::.

___ Domov ___
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 





Severnokorejski jedrski poskus

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    .:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov -> Svet
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kornilov
Administrator foruma


Pridružen/-a: 05.09. 2006, 19:22
Prispevkov: 1065
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: 09 Okt 2006 16:55    Naslov sporočila: Severnokorejski jedrski poskus Odgovori s citatom

Vir: www.siol.net
Pjongjang - Varnostni svet Združenih narodov je danes odločno obsodil trditev Severne Koreje, da je izvedla jedrski poskus, je sporočil predsedujoči VS ZN, japonski veleposlanik pri ZN Kenzo Ošima. Obenem je napovedal hiter odgovor.


Na izrednem zasedanju VS ZN članice razpravljajo o jedrskem poskusu, ki ga je danes prvič izvedla Severna Koreja. Več članic je namreč danes menilo, da bi morali proti Severni Koreji uvesti sankcije.



Severna Koreja je poskus izvedla ob 3.36 po sreednjeevropskem času

Potem ko je minuli teden zagrozila z izvedbo jedrskega poskusa zaradi ameriške grožnje, je Severna Koreja v ponedeljek namreč sporočila, da je izvedla uspešen podzemni jedrski poskus. Uradna tiskovna agencija KCNA je sporočila, da pri tem ni prišlo do uhajanja radiacije, označila pa ga je kot velik korak naprej in zgodovinski dogodek za državo. Poskus je bil izveden ob 3.36 po srednjeevropskem času na območju Hwadere na severovzhodu države.

Ruski obrambni minister Sergej Ivanov je kot prvi tuji predstavnik izrazil prepričanje, da je Severna Koreja "nedvomno" izvedla jedrski poskus, saj so ga zaznali ruski alarmni sistemi. Dodal je, da so "ekološke razmere na območju normalne", tudi v ruski provinci Primorje, ki leži ob meji s Severno Korejo.



Po ruskih ocenah je imela eksplozija jakost 5000 do 15.000 ton TNT

Po njegovi oceni je imela eksplozija jakost 5000 do 15.000 ton TNT. To je veliko več, kot je sporočil južnokorejski geološki inštitut, ki je ocenil, da naj bi imel poskus moč 550 ton TNT. Atomski bombi, ki so ju ZDA odvrgle na Japonsko med drugo svetovno vojno, sta imeli namreč moč 15.000 in 21.000 ton TNT.

Ruski predsednik Vladimir Putin je poskus obsodil in ocenil, da je naredil "velikansko škodo procesu neširjenja orožja za množično uničevanje v svetu". Poskus je obsodila tudi Bela hiša in ga označila za "izzivanje" ter zahtevala takojšnje ukrepanje VS ZN. Tudi Velika Britanija je poskus obsodila kot "izredno provokativno", na katerega bo mednarodna skupnost odločno odgovorila. K odločnemu odzivu VS ZN sta pozvala tudi nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier in francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy.

Abe: Treba je ohraniti hladnokrvnost

Japonski premier Šinzo Abe je prav tako menil, da gre za izzivanje in da za poskus "ni opravičila", kljub temu pa poudaril, da je treba ohraniti hladnokrvnost in zbrati več obveščevalnih podatkov. Abe je po pogovoru z južnokorejskim predsednikom Rohom Moo-hyunom v Seulu napovedal, da bodo Japonska in ZDA pospešile dela na skupnem protiraketnem obrambnem ščitu. Japonski zunanji minister Taro Aso pa je dejal, da je Tokio naklonjen zatekanju k 7. poglavju Ustanovne listine ZN, ki predvideva tudi uporabo orožja.

Južnokorejski predsednik Roh Moo-hyun je menil, da bo Južna Koreja le težko ohranila angažirano politiko do svoje severne komunistične sosede. Seul je tudi sporočil, da ne bo toleriral Severne Koreje z jedrskim orožjem, ki pomeni grožnjo stabilnosti v regiji. Seul je napovedal oster odziv, medtem pa že ustavil dostavo humanitarne pomoči, ki jo je severni sosedi obljubil po letošnjih poplavah.

El Baradej: Poskus je resna grožnja svetovnemu miru

Generalni direktor IAEA Mohamed El Baradej je menil, da bi poskus "v primeru potrditve pomenil resno grožnjo svetovnemu miru", saj bi ogrozil režim neširjenja jedrskega orožja in pomenil resno varnostno grožnjo. Kljub temu je izrazil zaupanje v možnost rešitve s pogajanji ter pozval k njihovi takojšnji obnovi.

Predsedujoči Svetu guvernerjev IAEA, slovenski veleposlanik na Dunaju Ernest Petrič, pa je napovedal, da se bo Svet guvernerjev sestal v prihodnjih dneh, o čemer že potekajo dogovori. Po Petričem osebnem mnenju pomeni poskus hud udarec regionalni stabilnosti in neširjenju jedrskega orožja.

Izredno zasedanje veleposlanikov članic Nata

Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer, ki je poskus prav tako obsodil kot grožnjo miru in varnosti v svetu, pa je sklical izredno zasedanje veleposlanikov članic zavezništva. "Gre za roganje mednarodni skupnosti," je še dejal po pogovorih s člani odbora EU za politična in varnostna vprašanja ter visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano.

Solana pa je menil, da pomeni poskus neodgovorno dejanje in "zelo slabo novico za prebivalce Severne Koreje," saj vlada v Pjongjangu, medtem ko ljudje stradajo, porablja veliko denarja za nekaj, kar ne bo v korist ljudem.

"Ta poskus ogroža regionalno stabilnost"

Finsko predsedstvo EU je poskus označilo kot nesprejemljiv. "Ta poskus ogroža regionalno stabilnost in predstavlja resno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti," piše v izjavi finskega predsedstva, ki med drugim tudi poziva Severno Korejo, naj se odreče tako nadaljnjim jedrskim poskusom kot tudi jedrskemu orožju ter se vrne za pogajalsko mizo. Slovenija se je izjavi predsedujoče EU v odločni obsodbi poskusa pridružila.

Vodja južnokorejske obveščevalne agencije Kim Seung-Gyu naj bi sicer dejal, da ima Severna Koreja na zalogi 30 do 40 kilogramov plutonija, kar zadošča za izdelavo sedmih atomskih bomb. Meni pa tudi, da ni izključena možnost, da bi Pjongjang lahko izvedel nove jedrske poskuse.



Jedrski poskusi so sicer prepovedani od leta 1996. Od leta 1945, ko so ZDA razvile jedrsko bombo in jo tudi odvrgle na japonski mesti Hirošima in Nagasaki, je bilo v svetu po uradnih podatkih izvedenih 2048 jedrskih poskusov. Več kot polovico, 1032, so jih izvedle ZDA, 715 pa Rusija. Kljub prepovedi sta sicer zadnji jedrski poskus izvedli Indija in Pakistan leta 1998. (STA/Foto Reuters)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    .:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov -> Svet Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.