.:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov .:: Državljansko Novinarstvo ::.

___ Domov ___
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 





Lokalna izmenjava dobrin in storitev - LETS

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    .:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov -> Gospodarstvo in slovenski potrošnik
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kornilov
Administrator foruma


Pridružen/-a: 05.09. 2006, 19:22
Prispevkov: 1065
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: 10 Okt 2006 11:18    Naslov sporočila: Lokalna izmenjava dobrin in storitev - LETS Odgovori s citatom



Ime projekta:

LJUDSKA SAMOPOMOČ
v obliki lokalne izmenjave dobrin in storitev


Avtor:
Gaja Lašič

GPR Maribor, 2006





LJUDSKA SAMOPOMOČ
v obliki lokalne izmenjave dobrin in storitev




Pojasniti želim izbor slikice. Da ne bi kdo, bog ne daj, pomislil,
da bom pisala o tem, kako naj miške kradejo mačkam sir…
Ob tej prisrčni slikici sem se enostavno spomnila na odlično
knjižico Spencerja Johnsona, Kje je moj sir? .
In če vam izkušena knjižničarka priporoča knjigo, jo res
vzemite v roke. Ne bo vam žal!

Učenje in kreativno sodelovanje v
družbeno-socialni mreži/lokalnem združenju civilne samopomoči

V današnjem prispevku vam želim približati idejo o medsebojni, lokalni, izmenjavi blaga in storitev. Opisati želim, kaj je to lokalna / civilna /družbena / socialna samopomoč / trgovina / menjava. Z izrazoslovjem in poimenovanji se ne želim vezati na noben, v svetu že obstoječ, sistem ali njegovo valuto. V nadaljevanju bom za sistem uporabljala izraz lokalna menjava ali skrajšano L-menjava, za lokalno valuto pa L-točke.

L-menjava ima obliko demokratične skupnosti članov. Člani med seboj lokalno sodelujejo / trgujejo v nedenarni obliki in si tako olajšajo indirektno menjavo dobrin in storitev. Sistem ob vpisu članom odpre račun in potem vodi evidenco prometa v dogovorjeni lokalni valuti. Vrednost ene enote valute je stvar dogovora članov. Ponekod je razmerje z uradno valuto 1 : 1, pogosteje pa lokalna ali vzporedna valuta, zaradi varnosti pred nihanji na svetovnih trgih, veže vrednost L-točke na ceno žita, kruha ali česa drugega. Vse storitve sistema so neprofitne. L-menjava je del etične ekonomije, ki običajno ekonomijo (le) dopolnjuje s svojimi prednostmi. S tem koristi posameznikom in družbi.

Zaradi izjemno velikega vpliva takšnih mrež na varstvo okolja jo ponekod imenujejo tudi eko-menjava.

Člani na organiziranem lokalnem trgu preprosto ponudijo svoje izdelke / storitve in jih zamenjajo za izdelke / storitve drugih članov.
Lokalna izmenjava ustvarja socialno samopomoč, optimalno pravičnost v trgovanju, spodbuja učenje in razumevanje poteka trgovanja ter ozadja ekonomije. Ohranja neodvisnost od nihanja svetovne menjave ( količine denarja v obtoku).
Uporaba takšne izmenjave prinaša bistvene prednosti na vseh področjih v skupnosti, brez izjem. Omogoča ocenjevanje prispevkov posameznika skupnosti in ga tudi pravično nagradi. Koristi niso pridobljene s tekmovalnim obnašanjem in izkoriščanjem drugega; prihajajo iz kreativnega sodelovanja, ki prinaša medsebojne koristi. Pri L-menjavi zaradi njene narave ne obstajajo možnosti (luknje) za manipuliranje!

L-menjava spodbuja izmenjavo na pravičnem sistemu dajanja in jemanja: kdor hoče kaj dobiti, mora tudi kaj dati. L-točke in papirnati boni imajo zgolj simbolično vrednost. Ne nagrajuje ekstremov, bodisi prevelikega egoizma / sebičnosti ali prekomernega razdajanja. Pomembno je spoznanje, da v tej nedenarni izmenjavi pridobivamo vsi.

Naša znanja in izkušnje (storitve in produkti) se z lahkoto zamenjajo za znanja in izkušnje drugih. Skozi takšno izmenjavo se spontano spremenimo iz (potencialnega) pasivnega v aktivnega posameznika. Naša kreativnost se z lahkoto izraža, zanjo pa smo pravično nagrajeni. Sodelovanje ni več problem, ampak veselje ob koristih za vse.

ODKOD IDEJA ZA LOKALNO SAMOPOMOČ?

Ideja in praksa sta stari skoraj sto let. Najbolj razširjen je LETS (Local Exch Trading System); naziv sistema je hkrati ime za enoto valute. V sedanji obliki se je dobro razvil v angleško govorečih državah. V Angliji je okrog 500 takšnih sistemov. Nekateri ekonomski strokovnjaki pričakujejo, da bo v prihodnjih letih 30 – 40 % ekonomije v Angliji raslo s pomočjo LETS sistema. Že sedaj je v družbi znatno opazno zanimanje lokalnih oblasti, strank in novo-nastalih organizacij za te sisteme.

PREDNOSTI ZA POSAMEZNIKA

* Večja socialna varnost za posameznika in njegovo družino.
* Dostojno, človeka vredno, življenje tudi v primeru osebne socialne stiske ali gospodarske recesije.
* Bolni ali starejši ljudje, invalidi in revni bodo v svojem lokalnem okolju lažje in hitreje našli pomoč kot v državnih institucijah.
* Učenje pravične menjave in ravnanja tudi s »pravim« denarjem.
* Svoje delo / produkte se član nauči ceniti, saj ni več potrebe, da bi delal / prodajal »pod ceno«.
* Za razliko od navadnega denarja pri L-menjavi z denarjem posameznika ne upravljajo neznani ljudje iz državne ali druge banke.
* Izogne se izkoriščanju s strani »prijateljev«; to so delo, usluge ali materialna pomoč, brez realne možnosti / želje »prijateljev«, da bi mu usluge sploh kdaj povrnili (nauči se reči tudi NE!).
* Veliko možnosti za tiste, ki uživajo v sodelovanju z ljudmi, še posebej s tistimi iz svoje okolice.
* Priložnosti za razvoj novih sposobnosti skozi prakso,
* Več možnosti za hobi-delo (nekaj brez »diplome«) in donosno uporabo tudi svojih »neprofesionalnih« sposobnosti.
* Spozna možnosti in prednosti trajne samo-zaposlitve.
* Več optimističnega razpoloženja zaradi aktivnega (so)delovanje v družbi, spoznavanja novih ljudi in izmenjavo izkušenj s podobno mislečimi.
* Pridobivanje samozavesti ob dejstvu, da nekdo ceni in potrebuje tisto, kar zna in/ali lahko da.
* Hitra in enostavna oskrba z najnujnejšim tudi v primeru nesreč ali naravnih katastrof.
* Učenje neodvisnosti od sedanjega trgovsko-ekonomskega sistema in običajne, dokaj odvisne, infrastrukture.

PREDNOSTI ZA NEPROFITNE ORGANIZACIJE

* Sistem se nastavi tako, da v njem KOT ČLANI sodelujejo tako ne-profitne kot tudi profitne organizacije.
* Neodvisno od bank imajo na svojem računu za menjavo L-točke.
* Možnost investicij tudi v L-točkah.
* Manjša odvisnost od državnega denarja pri izvedbi projektov.
* Več težko zbranega denarja ostaja v fondu za vse tiste izdatke, ki se morajo plačati z denarjem (nepremičnine, premičnine, plače, javna sredstva prevoza, bencin, najemnine, trošarine itd.)
* Spoznajo široko mrežo pozitivno naravnanih in, nemalokrat, izjemno nadarjenih posameznikov (morda bodočih sodelavcev!).
* S pomočjo L-menjave (cela Slovenija!) imajo tudi sami možnost spontano in brezplačno reklamirati / predstavljati svoje dejavnosti in izdelke.
* Humanitarno in ekološko ozaveščene organizacije imajo več vpliva na investiranje v odpravljanje pomanjkljivosti na svojem lokalnem območju (sociala, skrb za okolje).
* Večja možnost za sestavljanje t.i. projektnih / fleksibilnih teamov.

PREDNOSTI ZA LOKALNO SKUPNOST

* Večja socialna pravičnost in blagostanje za vse, predvsem tiste najrevnejše.
* Razvijajo se pristni medčloveški odnosi.
* Lokalni denar ne odteka; pri porabi so samodejno postavljene potrebe lokalne skupnosti na prvo mesto.
* Lokalni denar je neodvisen od državne valute in ne pozna inflacije.
* Mnoge spontane pridobitve s pomočjo samo-iniciative in s tem manj odtekanja denarja za financiranje 'premikov v družbi'.
* Zaupanje in gotovost na osnovi prakse, sodelovanja in poznavanja sistema od znotraj.
* Samonikle rešitve funkcionirajo postopoma in se izboljšujejo skozi aktivno prakso.
* Posamezniki pristopajo prostovoljno, zato je v družbi odsoten občutek »poskusnih zajcev« za »uvožene rešitve«.
* Močna lokalna združenja aktivnih posameznikov, ki se zavedajo pomembnosti družbe in odnosov v njej.
* Spodbude in pozitivne izkušnje iz lokalnih združenj privedejo do spontane podjetniške miselnosti.
* Pozitivno življenjsko okolje sčasoma oblikuje optimistično javno mnenje.
* Etično naravnani podjetniki so DOLGOROČNO uspešnejši!
* Več podjetij usmerjenih v etično-podjetništvo, širjenje sodelovanja in zaupanja med njimi.
* Čim več uspešnih podjetnikov = uspešna družba = uspešna država.
* Več trajnostnega razvoja, socialno bolj zdrava družba, manj kriminala, manj podleganja odvisnostim (vseh vrst v vseh starostnih skupinah), manj samomorov iz obupa, več občutka za sočloveka in naravo.
* Več časa za lepoto v nas, v bližnjih, v naravi in v umetnosti. Itd.

Morda bo komu tuj izraz »etično podjetništvo«. Naj dodam samo, da je to nekaj povsem nasprotnega od »egoističnega podjetništva«, ki je poleg državne politike v veliki meri krivo za finančno nedisciplino in posledično propad malih, čeprav obetavnih podjetnikov. Dolgoročno gledano bo enkrat tudi njim odzvonilo. Predstavljajte si jih, kot rake v velikem loncu vroče vode: nekaj časa sicer uspešno, po hrbtih drugih, plezajo proti vrhu, toda vsi vemo, da slej ko prej vsi končajo na pogrnjeni mizi…
Dokaj podobne, agresivne, metode uporabljajo vse vrste mrežnega marketinga. Ne bi želela »v isti koš« metati vseh idejnih voditeljev takšnih sistemov; v svetu in tudi v Sloveniji je, med sanjskimi 10 % uspešnih, le peščica takšnih, ki si zaradi svoje srčne kulture zaslužijo, da jih spoštujem. Pa vendarle… Nisem še srečala podjetnika, ki bi uspel zato, ker je prebral knjigo Kako postati milijonar? Sumim pa, da so nekateri tovrstni ne-etični priročniki, lahko odlični učbeniki za izobraževanje akterjev največjega svetovnega mrežno-marketinškega monopola vseh časov; imenujemo ga lahko tudi »Global Drug ,s Addiction«…
Dosti več o etičnem podjetništvu si lahko preberete v odličnem učbeniku: Dr. Jelovac Dejan: Podjetniška kultura in etika, Portorož, VSŠP GEA College, 2000. In še namig za podjetnike med vami: omenjeni učbenik podarite za Božič vsaj svojim poslovnim partnerjem.

KAJ PA DRŽAVA, EKONOMIJA, MONETARNI SISTEM, …?

Če so se vse naštete PREDNOSTI, vsaj nekaterim od vas, zdele res dobre za »najmanjšega« med nami, potem ste že dobili občutek, da država takšnim sistemom ne bo ploskala. Najbrž vas občutek ni varal.
Ko smo pred leti v sosednji Avstriji poizvedovali za kakšnim delujočim Lets-sistemom, smo bili obupani. Baje: »nihče še nikoli ni slišal za kaj takšnega«. Vztrajnost pa nas je vseeno pripeljala do, povsem drugačnega, odgovora: takšni sistemi so se v resnici pojavili, toda zaradi njihove uspešnosti jih je država kmalu zadušila. Sedaj delujejo manjše lokalne skupnosti. LETS-a glasno ne omenja nihče, pod različnimi imeni pa teče menjava dalje. Članstvo, obveščanje z bilteni na dveh straneh, evidenca in točkovanje; vse še vedno deluje na enak način.
Kjerkoli se je namreč takšen sistem »preveč prijel«, je država takoj »našpičila ušesa«. Jasno. Kaj pa bo z davki, ki se lahko izmuznejo? Pa skrbno načrtovana ekonomska politika, pa trgovski monopoli, pa bančniki, delničarji, špekulanti, … ? Odgovor ni enostaven, saj je odvisen od sistema do sistema, od števila članov, prometa, gospodarskega položaja države in ne na zadnje od gospodarskega stanja v svetu. Skupnega odgovora ni, so pa ekstremi.
Vpliva uspešne L-menjave na državno gospodarstvo in monetarni sistem ne gre podcenjevati. Peter North, raziskovalec alternativnih denarnih sistemov na Local Economy Policy Unit na South Bank University v Londonu je leta 2002 za časopis Mladina povedal naslednje:
»V tej južnoameriški državi (Argentini op.p.) se je drugačna oblika izmenjave pojavila leta 1992 v predmestju Buenos Airesa. Ustanovili so jo ekonomisti in ekologi, ki so slišali za našo izkušnjo. Natisnili so bankovce in začeli. Ko se je tam pred kratkim razmahnila finančna kriza, se je njihov sistem zelo razširil. Sedaj s temi posebnimi bankovci posluje okoli dva milijona ljudi. Njihov sistem se razlikuje od drugih. Imajo ogromne tržnice, velike za nogometni stadion, kjer trguje na tisoče ljudi in kjer dobite čisto vse: hrano, obleko, striženje, zdravniško pomoč, lahko celo kupite avto ali pa le sladoled. Tako ljudje preživijo brez pravega denarja.(…)
V Argentini, kjer so dobro vidne posledice globalizacije, sta Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna banka pritisnila na banke. Ljudje so bili odrezani od denarja. Temu so se uprli tako, da so ustvarili svoj denar. «


Če vztrajamo pri vprašanju o davkih, je v L-menjavi tako, da za davke poskrbijo člani sami. Lahko pa vam tudi zaupam, kaj si sama mislim. Ko opazujem, kako v TOTEM Mariboru, enem socialno najbolj šibkih mest, navkljub mreži Tuš-ev, Merkatorja, Hoferjev, Bau Maxa, Kolosejev …, živahno napreduje še Evro parkov dvojček, se sprašujem – KDO BO PA KUPOVAL? In nekako se mi zdi, da na brezposelne, invalide, upokojence, samohranilke, mlade družine, večino študentov in dijakov … ne računajo kaj preveč. Če torej, za začetek vsaj temu delu someščanov ponudimo drugačno / vzporedno obliko denarja, država ne bo kaj dosti oškodovana. Mogoče nam pa uspe »na črno« urediti še kakšen zanemarjen del mesta in opraviti kakšno »neplačano nad-uro«.

BO L-MENJAVA KMALU V SLOVENIJI !

Prepričana sem, da boste kmalu tudi vi imeli možnost aktivno sodelovati v izmenjavi! Predvidevam, da se bo razvilo več sistemov hkrati. Nič hudega. Čim več, tem bolje. Vsak sistem se vsaj malo razlikuje od drugih: zaradi geografskih, demografskih, lokalnih in drugih posebnosti območja iz katerega izhaja. Vedno se na prvem mestu pojavijo najbolj pereča »povpraševanja« in »ponudbe«, torej potrebe, zaradi katerih je nastal. Najlepše pri vsem pa je, da je poimenovanje plačilnega sredstva ali L-točk v domeni ustanoviteljev. Ime običajno že na daleč izžareva duha in lokalno identiteto kot nekaj prepoznavnega. Lahko so poimenovane posebnosti pokrajine ali mesta, imena znanih ljudi, priznan izdelek, itd. Ne boste verjeli, kakšna imena vse imajo. Na Japonskem, recimo, je ena skupnost poimenovala svoje točke kar »kikiriki«.

KAKO ZAČETI ?

L-menjavo lahko prične skupina podobno mislečih ljudi, društvo ali organizacija. Za začetek je dovolj deset ali malo več članov. Bolj pomembna je njihova etična usmeritev, nagnjenje do pomoči drugim in srčna kultura. Ko število preseže 50 ali 60 vpisanih članov, je potrebno organizirati kontakte, obveščanje in nekoga, ki beleži transakcije. Prevelike L-mreže niso priporočljive zato, ker se posamezniki med seboj več ne poznajo, lahko pa pride tudi do zlorab in ponarajenja papirnatih bonov.

Z vodenjem L-menjave preko interneta nimam izkušenj, vem pa, da se drugod po svetu vse bolj pogosto uporablja tudi ta način. Pomisleke imam zato, ker nimajo vsi interneta. Predvsem takšnim članom bo nujno zagotoviti enakovredno obliko obveščanja in sodelovanja.

V nadaljevanju si lahko pogledate nekaj gradiva, ki je bilo uporabljeno v praksi: Prijavnica-Potrdilo, vrednostni 7 bon-zeleni denar, Pravila, Ponudbo sponzorjem in nekaj primerov z liste ponudb in povpraševanja. Vsak član je ob podpisu prejel Kodeks in Pravila delovanja, seznam ponudb in povpraševanj z imeni in telefonskimi številkami članov ter obrazce za sporočanje in evidentiranje svojih L-menjav. Popolni podatki so bili dostopni vsem članom, ostali pa so lahko dobili zgolj seznam povpraševanja in ponudb.

Etični kodeks članov nam pomaga izraziti najboljše v nas.
Pravila in smernice delovanja L-menjave se sestavijo z namenom, da nam povedo kako najprimerneje delujemo. Spreminjajo se, ko svetovalci dobijo nove predloge za dopolnitev in se odločijo za spremembe. Način dela L-menjave je namreč odvisen od želja vseh članov, razvoj pa sooblikuje tudi okolica.

ZA RAZMISLEK…



Zakaj so dandanes ljudje v ekonomiji tako zelo egoistični, nekateri pa celo izkoriščajo druge ?
To omogoča in spodbuja samo oblika običajnega plačilnega sredstva - denar. Denar, če ga imate, lahko naložite tako, da dobite obresti več, kot jih v celotnem družbenem sistemu plačujete (obresti in inflacijo). Torej, če se samo en del gospodarstva financira iz kreditov, direktni in indirektni plačniki njegovih storitev plačujejo tudi njegove obresti. Po drugi strani pa je denar edino plačilno sredstvo. Če ga imate premalo ali ga sploh nimate, v družbi ne morete dolgo normalno (beri dostojno) »obstajati«.



Gaja Lašič
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kornilov
Administrator foruma


Pridružen/-a: 05.09. 2006, 19:22
Prispevkov: 1065
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: 10 Okt 2006 11:34    Naslov sporočila: Local exchange trading system - Priloge Odgovori s citatom

PRILOGA 1: Prijavnica / Potrdilo

P R I J A V N I C A

S podpisom te prijavnice se prijavljam za članstvo LETS-a. Hkrati izjavljam, da sem seznanjen-a in soglašam z naslednjimi dokumenti:
* PRAVILA delovanja LETS sistema z datumom maj 1998;
* ETIČNI KODEKS LETS sistema;
* mesečno članarino v LETS točkah, ki se bo avtomatsko odpisovala z mojega LETS računa;
* dejstvom, da je moje članstvo potrjeno takrat, ko blagajnik prejme članarino v denarju
(celoletna članarina v letu 2002 ;
* je SIT 1.200,00) in administracija članov prejme to prijavnico;
* napišem svoje ponudbe in povpraševanja (minimalno vsako po eno).





MINI ANKETA
LETS sem spoznal-a preko:

* LETS članov * LETS dogodkov * časopisov/drugih medijev * drugače (kako?)



LETS SLOVENIJA LETS SLOVENIJA LETS SLOVENIJA LETS SLOVENIJA LETS SLOVENIJA LETS SLOVENIJA

P O T R D I L O

Potrjujem, da se je ______________________________ vpisal v članstvo LETS-a pod

LETS - imenom _____________________, izpolnil, podpisal in oddal PRIJAVNICO ter plačal

članarino v višini Sit: _________________________.


Denar sprejel:______________ Podpis LETS osebe: ___________________ Kraj:_____________

Žig



PRILOGA 2: Pravila sodelovanja

PRAVILA SODELOVANJA ČLANOV


Pravila sodelovanja LETS Slovenia verjetno niso najzanimivejši del LETS sistema, a so zato nujna, da bi se preprečili morebitni nesporazumi. Da lahko postaneš član LETS-a, moraš najprej soglašati s Pravili (so)delovanja. Preberi jih in, če kaj ni razumljivo nas lahko kontaktiraš na Lets-fon-u 041/XXX-XXX ali Lets kofe-ju (večer kulture, zabave in so/delovalnja) ali osebno po dogovoru.

1. Sistem LETS Slovenia je skupina članov (posameznikov, organizacij in skupnosti), ki želijo med seboj izmenjati storitve in dobrine. Ta menjava poteka na neprofitni osnovi.
2. LETS člani se strinjajo z nalogami vodstva. Te obsegajo:
a) Registriranje informacij, ki so potrebne, da lahko sistem učinkovito deluje;
b) Objava relevantnih informacij, ki jih potrebujejo člani, v publikaciji Letsopis,
3. Menjalna vrednota znotraj LETS sistema je lets točka ali kratko lets. Pomembno je naslednje:
a) Vrednost l lets točke je 10 SIT (v relativno stabilnih razmerah tolarja in svetovne ekonomije, drugače okrog 0.3 kg cene pšenice -konvencionalno pridelane. Primerjava je določena zaradi večje stabilnosti vrednosti lets točke.);
b) Plačuje se v celih enotah z vrednostnimi boni (izjemoma pol lets) ali s čekom (administracija);
c) Le plačnik lahko izstavi ček, ga popolnoma izpolni in s tem da nalogo administraciji, da mu dogovorjeni znesek odknjiži. Član, ki je prodajalec in prejme ček, mora 3. del čeka poslati administraciji.
4. Stroški (v lets točkah in tolarjih), ki nastanejo pri zanesljivem delovanju sistema LETS Slovenia se financirajo iz članarine LETS članov, kjer je:
a) Prispevek v lets točkah in znaša za člana 50 lets točk na mesec, ki administracija avtomatsko odknjiži.
b) Prispevek člana v tolarjih je za celo leto 1200 SIT in 2400 SIT za organizacije. Za drugega člana na istem naslovu, ki ne dobiva svojega informacijskega izvoda Letsopis je prispevek samo 400 SIT.
5. Vsak član prične s stanjem (vrednostjo) 0 lets točk (ravnotežna točka) na svojem LETS računu. Ko dvigne vrednostne bone gre na računu za isto vsoto v minus.
6. LETS sistem ne izplačuje rente.
7. Da lahko trguješ z LETS članom ni nujen pozitiven saldo. (So pa omejitve v negativo.)
8. Vsak član se zaprisega, da ne bo zapustil LETS sistema z negativnim lets-saldom ali /in neporavnalimi prispevki za članstvo.
9. Vsak član ima svobodno izbiro mnogo, malo ali nič trgovati.
10. Vsak član ima pravico vpogleda v saldo in količino trgovanja (skupno vrednost) drugih LETS članov. Administracija objavlja te podatke na preglednici članov v Letsopis-u.
11. Osebni podatki so varovani v LETS-u in se tretjim osebam ne razkrivajo.
12. LETS ni odgovoren za kvaliteto in ceno dobrin in storitev, ki se ponujajo znotraj LETS sistema.
13. LETS je osnovan na solidarnosti in zaupanju. V primeru zlorabe s strani kakšnega člana, mora vodstvo LETS-a uporabiti določene prijeme kakor so blokiranje računa ali izključitev člana iz sistema LETS.
14. Vsi člani LETS imajo možnost sodelovati pri vodenju LETSa tako, da pisno pošljejo nasvete in izboljšave.
15. Ko nastane saldo člana pod 2000 lets (negativno) ali nad 2000 lets (pozitivno), bo član obveščen s strani vodstva. Za željena večja nihanja lets salda je potrebno pisno zaprositi vodstvo LETS za dovoljenje.
16. Z podpisom Pristopne izjave se novi član obvezuje, da se strinja z temi pravili, ki so bila sestavljena junija 2002.
17. Priporoča se, da so LETS člani zavarovani pred slučajnimi nesrečami med LETS so/delovanjem.
18. Včlanitev:
Včlanijo se lahko samostojno praviloma le polnoletne osebe. Ob včlanitvi mladoletne osebe se doda na Prijavnico podpis starša oz. skrbnika.
19. Ponudbe/povpraševanje
So razdeljene po rubrikah. Iste ponudbe/povpraševanje se lahko pojavijo v več rubrikah, vendar v tekstu primernem rubriki (možnost mentorjevega nasveta). Pri storitvah naj bo dodan opis kvalitete storitve, kar pomeni tudi priporočeno, primerljivo vrednost: hobi (40 lets), polprofi (80 lets), profi (120 lets).






PRILOGA 3: Primer liste ponudbe in povpraševanja


PONUDBE/POVPRAŠEVANJA
STANJE 10. 06. 2002, LETS 2. TEDEN DELOVANJA


ADMINISTRACIJA
Povpraševanje
- sodelovanje pri administraciji (hobi delo)
Ponudba
- prošnje, življenjepisi, drugo...: sestavljanje, oblikovanje
BIVANJE, PROSTOR, GOSPODINJSTVO
Povpraševanje
- kmetijo (2-6ha) do 30 km iz MB smer Kungota, Šentilj, Lenart
- iščemo manjšo kmetijo, tudi informacije - prostor za delovanje LETS organizacije.......................LETS
- prostor za LETS-cafe do 2x mesečno.........LETS
Ponudbe
- prostor v naravi (30 km iz MB) za druženje, dejavnosti
skupin - možna hrana in nočitev
- prostor za skupine (do 20 oseb) s kuhinjo
JEZIKI, KNJIGE, ZNANJE, INFORMACIJE
Povpraševanje
- iščem stare knjige
Ponudba
- inštrukcije nemščine, latinščine, matematike
KMETOVANJE, VRTNARJENJE
Povpraševanje
- pomoč-delo na ekološkikmetiji
Ponudba
oglaševanje.........................LETS
NE-NAREDI SI SAM
Povpraševanje
- potrebujem izdelavo reklamnega materiala
(samolepilna etikete, priponke, majice).....LETS
- iščem kvalitetnega avtomehanika.
- pomoč pri tesarskih delih
- lesni gradbeni material
- ostanki barvnih ploščic za kopalnico
- ploščice za tla v barvi rdeče zemlje
- Ponudbe
- pomoč na domu (kuhanje, pospravljanje, popravila, čiščenje,
nakupovanje, nega)
- obdelava vseh vrst kovin: struženje, frezanje, vrtanje
- hišna in vrtna opravila Jure
- popravila raznih strojev
OBLAČILA, OBUTEV

Ponudba:
- dekliška oblačila (8-10 let) - ugodno - ročno pletene volnene (kvalitetno) nogavice, rokavice, kape
OTROCI, MLADINA
Povpraševanje
- iščem sodelavca za profesionalno delo z ogroženimi otroki in
mladostniki - načrtovasnje in izvedba projektov
- informacije o možnosti posvojitve otroka
Ponudbe
- varstvo otrok
PREVOZI
Ponudbe
- so/prevoz v službo na relaciji MB - CE
- kolo - izposoja
PREHRANA
Povpraševanje
- ekološki pridelki za ekološko tržnico
- recepti za pripravo zdrave, presne hrane, sokov
- iščemo ekološko piro (200kg), pirine luščine (200kg)
- ekološko pšenico (celo zrno) 50kg
- ekološko pridelana hrana bioprehrana (sadje, zelenjava, oreški, semena
Ponudbe
- enodnevne delavnice zdrave prehrane za skupine...............Lojzka
- med, vosek, cvetni prah, matični mleček, propolis............Ivan
- recepti za pripravo zdrave, presne hrane, sokov..............Marjan
- zdrava hrana (brez škodljivih primesi) z degustacijami.......Marjan
- izposoja knjig o zdravi prehrani
ekološki pridelki: soja, zelišča, kis,...
- ekološko kokošja jajca
- okusno pecivo - pečemo - bioprehrana (+dostava): sez. zelenjava, sojin namaz, seitan
RAZLIČNE STORITVE
Povpraševanje
- pomoč pri delu s čebelami
- iščem službo, informacije (delo z ljudmi,komerciala,fizično)
RAZLIČNE OSTALE DOBRINE
- iščem antikvitete (slike, predmeti)
REKREACIJA, ZABAVA, ŠPORT
Ponudba
- vadba aerobike
- potopisni večeri
- pomoč in organizacija potovanj
- DJ storitve;komercialna glasba, lokali, diskoteke,okrog
SVETOVANJE, ORGANIZACIJE, PODJETJA
Ponudba
- reklama na LETS domači strani, v info časopisu, na bonih........LETS
UMETNOST, GLASBA, PETJE, PLES, AUDIO, VIDEO, FILM
Povpraševanje
- iščem glasbenike in pevce za nastope "v živo" na prireditvah....LETS
- pisca dramskih besedil za krajše skeče, "igre vlog" pri
dramaterapiji in javnihprireditvah.................LETS
- iščem inštrukcije za igranje kitare
Ponudba
- učim risanje na svilo
- literarni večeri (pesmi, klasična in etno glasba)
ZDRAVJE POČUTJE, NEGA
Ponudba
- presna prehrana - svetovanje in informacije
- postenje - svetovanje in informacije
- svetovanje za osebno rast
- mladostniki - pogovarjajmo se in skupaj rešujmo probleme!
- spodbudni teksti za dušo: pošiljanje po sms in e-mail
ŽIVALI
Ponudba
- varstvo živali



PRILOGA 4: boni / zeleni denar




LETS bon – prva stran




LETS bon – druga stran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
coop



Pridružen/-a: 27.09. 2006, 11:04
Prispevkov: 23

PrispevekObjavljeno: 20 Feb 2008 19:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sad Kaj ste kar pozabili na LETS?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    .:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov -> Gospodarstvo in slovenski potrošnik Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.