.:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov .:: Državljansko Novinarstvo ::.

___ Domov ___
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 





Sova posnela pogovore med Janšo in Sanaderjem

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    .:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov -> Slovenija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kornilov
Administrator foruma


Pridružen/-a: 05.09. 2006, 19:22
Prispevkov: 1065
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: 19 Jun 2007 07:31    Naslov sporočila: Sova posnela pogovore med Janšo in Sanaderjem Odgovori s citatom

Po neuradnih informacijah je Sova med obveščevalnim pokrivanjem hrvaškega premiera Iva Sanaderja leta 2004 posnela tudi njegove pogovore z Janezom Janšo, ki je bil takrat še v opoziciji - V pristojnosti Sove je spremljanje mednarodnih sistemov zvez

sobota, 16.06.2007
Tekst: Rok Praprotnik

LJUBLJANA - Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) je v letu 2004 posnela več telefonskih pogovorov med predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem in takratnim vodjem slovenske opozicije Janezom Janšo, smo izvedeli od neuradnih, a zanesljivih virov blizu Sovi.


Hrvaški premier Ivo Sanader med svojimi zaupnimi telefonskimi pogovori ni bil vedno sam. Leta 2004, ko se je z njim pogovarjal predsednik SDS Janez Janša, so bili na liniji vsaj trije, trdijo neuradni viri.


Slovenska obveščevalna služba namreč že vso poosamosvojitveno obdobje intenzivno pokriva hrvaško politično vodstvo, pri čemer gre za vse oblike obveščevalnega dela – tako tehnično spremljanje kot delo s tajnimi sodelavci na Hrvaškem.

Obveščevalno pokrivanje hrvaškega premiera z vidika slovenskih nacionalnih interesov ni sporno, zelo občutljivo pa je, če se v prisluhih znajde vodja slovenske opozicije, kar je bil takrat Janez Janša. Nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar trdi, da je Sova delovala zakonito.

Naše neuradne, vendar zanesljive informacije o prisluhih in drugih operacijah Sove iz leta 2004 govorijo o tem, da je Sova med prisluškovanjem in obveščevalnim pokrivanjem hrvaškega političnega vrha zaznala stike hrvaškega premiera Iva Sanaderja s takratnim vodjem slovenske opozicije Janezom Janšo.

Obveščevalno pokrivanje Hrvaške je nedvomno v slovenskem nacionalnem interesu, saj je med državama veliko odprtih vprašanj. Vprašanje pa je, ali je ustrezno, da se v Sovine prisluhe tujim državljanom ujame tudi vodja slovenske opozicije, kar je politično in pravno zelo občutljivo.

Prisluškovali subjektom v tujini

Sova ima sicer v zakonu zapisano pristojnost, da spremlja mednarodne sisteme zvez (to se je dogajalo na Slovenski cesti v Ljubljani, kjer je Sova prisluškovala skupaj z nemško tajno službo) in tuje državljane v tujini. Vse to lahko počne zgolj na podlagi odredbe direktorja Sove. Zastavlja se vprašanje, kaj se zgodi, ko se v takšnih operacijah nadzora tujih državljanov znajde slovenski državljan, v tem primeru Janez Janša.

Na Sovo smo v zvezi s tem naslovili vrsto vprašanj. Dobili smo dolg odgovor (objavljen je ob članku), ki pa ne pojasnjuje okoliščin iz leta 2004, povezanih s prisluhi Ivu Sanaderju, v katerih se je znašel Janez Janša.

O takratnem dogajanju smo vprašali tudi prejšnjega direktorja Sove Iztoka Podbregarja, ki pa je rekel, da je zavezan molčečnosti. Po našem vztrajanju je zagotovil, da je Sova delovala zakonito: "Programske naloge Sove so bile takšne, da smo spremljali dogodke v tujini z različnimi možnostmi, tako s tehničnimi sredstvi kot s človeškimi viri. Rezultati dela so bili zelo raznoliki." Ko smo Podbregarja spraševali, ali je zakonito, da se je v ukrepih Sove zoper Sanaderja znašel tudi vodja opozicije Janša, je odgovoril, da o konkretnih zadevah ne sme govoriti, da pa vztraja, da je Sova delovala zakonito. "Če je določen priključek v tujini nadzorovan, se na njem najde kdor koli, ki se javi na ta priključek. Nikoli nismo nadzirali šefa opozicije, ampak subjekte v tujini," zatrjuje Podbregar.


Podbregarjev odgovor je presenetljivo podoben Sovinemu. Nihče ne zanika prisluškovanja Sanaderju leta 2004, niti tega, da bi se v tej zvezi v mrežo Sove ujel takratni opozicijski lider Janez Janša, ki je bil v stikih s Sanaderjem. Še več.

Sova govori o tajnem sodelovanju, Podbregar pa govori o človeških virih, kar je eno in isto. To potrjuje naše informacije, da so Sovini tajni sodelavci na Hrvaškem pokrivali Sanaderja. Na tej točki vstopi v zgodbo nekdanja tajna Sovina lokacija na Malem trgu v Ljubljani, ki je v tistem času služila za stike s tajnimi sodelavci v tujini. To bi tudi lahko bil razlog, da je Janšev osebni svetovalec Aleksander Lavrih v ta objekt vstopil že 14. novembra 2006, še preden je vlada ustanovila vladno skupino za nadzor Sove. Ob tej priložnosti naj bi Lavrih iz objekta odnesel tudi zvočne posnetke starejšega datuma.

Sovo in premiera Janšo smo vprašali, ali so v zvezi z dejavnostjo Sove v letu 2004 odkrili kakšne nepravilnosti, vendar nam na to niso odgovorili.





Sovin odgovor na vprašanja, kako se je v prisluhih leta 2004 znašel Janez Janša:

"Naloga Sove je, da z uporabo zakonsko določenega tajnega sodelovanja in posebnih oblik pridobivanja podatkov pridobiva podatke, ki so pomembni z vidika nacionalne varnosti in z vidika zagotavljanja varnostnih, gospodarskih in političnih interesov Slovenije. Te podatke posreduje predsedniku vlade in s tem predsedniku vlade nudi strokovno podporo na tem področju. Nikakor pa agencija ne zbira podatkov o dejavnosti predsednika vlade. (Sove nismo spraševali o predsedniku vlade, temveč izrecno o letu 2004, ko Janša še ni bil premier, op. p.)

V skladu z zakonom o Sovi agencija pridobiva zakonsko opredeljene podatke tudi s posebnimi oblikami pridobivanja podatkov, med katere sodi spremljanje mednarodnih sistemov zvez. Spremljanje se ne sme nanašati na določljiv priključek telekomunikacijskega sredstva ali na določenega uporabnika tega priključka na območju Republike Slovenije. Zakon o Sovi določa, da agencija pridobiva podatke o osebah, ki s svojo dejavnostjo iz tujine ali v povezavi s tujino ogrožajo ali bi lahko ogrozile nacionalno varnost države. V tem kontekstu agencija spremlja telekomunikacije oseb ali institucij, ki sodijo v zakonsko opredeljen okvir.

Agencija lahko izvaja tajno opazovanje in sledenje na odprtih ali javnih prostorih z uporabo tehničnih sredstev za dokumentiranje pod zakonsko določenimi pogoji. Za izvajanje te posebne oblike pridobivanja podatkov velja za osebe, o katerih agencija pridobiva podatke, enako kot za spremljanje mednarodnih sistemov zvez. Podatkov ali komentarjev v zvezi z operativnim delovanjem agencije ali drugimi delovnimi procesi, ki so tesno povezani z osnovno dejavnostjo agencije, zaradi občutljivosti obveščevalnih in varnostnih vsebin ne moremo posredovati v objavo." Poudarimo, da smo Sovo spraševali konkretno o prisluhih Ivu Sanaderju in Janezu Janši in ali za to obstajajo zakonske podlage kakor tudi za fotografiranje srečanj ljudi, ki so povezani z obema politikoma.
_________________
tomaz.celjski@gmail.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    .:: Državljansko Novinarstvo ::. Seznam forumov -> Slovenija Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.